Zber komunálneho odpadu

Občan Modry
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Piatok, 18. Marca 2011, 07:39
Kontaktovať užívateľa:

Zber komunálneho odpadu

#1

Neprečítaný príspevok od užívateľa Občan Modry » Štvrtok, 10. Decembra 2015, 16:58

Pozor ! Týka sa všetkých modranov ! Naši elemkovia na rok 2016 zmenili vývoz komunálneho odpadu z domácností na jedenkrát za dva týždne ! Nie každý týždeň ako doposiaľ . Predpokladám, že za tie isté peniaze v lepšom prípade, alebo ešte zmenia VZN a bude to možno aj drahšie za polovičné služby!
Veľká gratulácia Lepšej Modre aj vašim voličom !
Nový rozpis komunálneho odpadu je zverejnený na stránke mesta.
V programovom vyhlásení sa napísal:Zefektívniť súčasný systém separovaného zberu odpadu v meste.
Tak takto sme si plnenie programového vyhlásenia LM nepredstavovali. Znížiť frekvenciu vývozu odpadov na polovicu - to asi nikto nečakal. Je to šetrenie na nesprávnom mieste. Namiesto toho, aby sa robili účinné opatrenia proti čiernym skládkam ktorých máme v chotári veľa, prijme sa opatrenie, ktoré situáciu určite ešte zhorší.
Primátor sa predstavoval pred voľbami ako ekológ. Toto môže urobiť jeden ekológ a bývalý vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie?
Som zvedavý či zabezpečia väčščie nádoby na neseparovaný zber. Napr. vo Vinosadoch vyvážajú tiež len každý druhý týždeň, ale majú tam asi dvakrát väčšie nádoby.
Podľa LM zefektívniť systém znamená zhoršiť systém!

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#2

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Štvrtok, 10. Decembra 2015, 18:34

Bordel po celej Modre , všade kopa špiny, plasty papiere nikto sa nestará o upratovanie mesta a ulíc okolo?
V okolí mesta kopa čiernych skládok.

Úvery, referendum, dotovanie nepočúvateľného rádia asi vytiahlo veľa peňazí, tak to musia občania doplniť na spoplatnení parkovného a šetrením na vývoze smetí.

Lepšomadrania radšej znovu skontrolujte parkoviská. A zistíte , koľko nepojazdných aut trvalo obsadzuje miesta na parkovanie.

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#3

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Štvrtok, 10. Decembra 2015, 19:52

Nezvysili nahodou tiez poplatok za odvoz odpadu? To je pekne svinstvo.

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#4

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Piatok, 11. Decembra 2015, 06:35

Pozrite si na stránke mesta zápisnicu z poslednej finančnej komisie. Tam nájdete "odborné " zdôvodnenie, na základe ktorého zastupiteľstvo rozhodovalo. Komisiu vedie pán Jašek.

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#5

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Piatok, 11. Decembra 2015, 07:56

No s Bohom. To si nechajú radiť od toho najpovolanejšieho. v tomto meste je cap záhradníkom a elemkáči ho počúvajú? Nepochopiteľné.
Ale komu niet rady, tomu niet pomoci. Nakoniec zahučia všetci spolu.

Užívateľov profilový obrázok
Martin Baksa

Otazky a odpovede k zdrazeniu odvozu komunalneho odpadu v Mo

#6

Neprečítaný príspevok od užívateľa Martin Baksa » Pondelok, 14. Decembra 2015, 05:37

Prečo sa znížila frekvencia vývozu modrých smetných nádob na komunálny odpad?
Pri zostavovaní harmonogramu sme vychádzali zo skúseností obcí, kde už biologický odpad zvážajú. Na úkor vývozu netriedeného odpadu bol navýšený počet vývozov u papiera, plastov a bude zavedené triedenie biologických odpadov z domácností a zo záhrad.


Ak mesto znizilo frekvenciu odvozu neseparovaného komunalneho odpadu o 50 percent a zber separovaného zberu zintenzivnil iba o 25 percent (zber ma byt po novom nie 1x za 4 tyzdne, ale 1x za 3 tyzdne), odvoz komunalneho odpadu v skutocnosti zdrazil o podstatne viac ako o 4 EUR/osobu rocne. Cena pohonných hmot pritom dlohodobo klesa.

Harmonogram odvozu bio odpadu zatial nie je znamy, kratsi interval odvozu ako pri neseparovanom odpade s velkou pravdepodobnostou nebude, inak by cele zmeny stratili svoj ekonomicky vyznam. V teplych mesiacoch zvazanie bio odpadu 1x za dva tyzdne obohati mesto o nove vone a hmyz.

Prečo mám mať doma štyri smetné nádoby? Ja ich nechcem.
Povinnosť triediť odpad je daná zákonom o odpadoch. Tento zákon taktiež hovorí, ktoré odpady sa môžu ukladať spolu do jednej smetnej nádoby.
V neposlednom rade ide aj o finančnú úsporu ohľadne odpadu uloženého na skládku. Cena takto uloženého odpadu je rok od roku vyššia.


Pokial viem, ma Mesto Modra dlhodobu, niekolkorocnu zmluvu s Dubovou o ulozeni komunalneho odpadu, kde je cena za ulozenie odpadu dana. Cena PHM dlhodobo klesa. Bolo by vhodne, keby mesto obcanom zverejnilo celu kalkulaciu odpadového hospodarstva v Modre, aby bolo mozne uverit tomuto zdovodneniu. Viem, ze za ery Majtana, mesto na komunalnom odpade vybralo viac na poplatkoch ako zaplatilo za odvoz a skladku. Vzhladom na aktualne nizke ceny PHM, uvazovalo mesto aj pretendrovat aktualne zvoz komunalneho odpadu nanovo?

Keď sa budú smeti vyvážať raz za dva týždne nebudú zapáchať?
Zapáchajúcou zložkou v odpade je väčšinou rozkládajúci sa biologický odpad. Ten bude ukladaný samostatne a intenzita jeho vývozu bude prispôsobená ročnému obdobiu, aby k tomuto javu nedochádzalo.


Ak sa ma bio odpad zvazat castejsie ako po novom neseparovany komunalny odpad, cela zmena straca do znacnej miery zmysel.

Vývoz raz za dva týždne je málo, nebude mi to stačiť, pritom budem platiť viac.
V roku 2015 bolo na domácnosť ktorej boli pridelené tri smetné nádoby počítané podľa frekvencie vývozu a veľkosti nádoby s odvozom cca. 8 600 litrov odpadu. Po zmenách počítame v roku 2016 s odvozom 15 340 litrov odpadu. Pokiaľ budú domácnosti dôsledne triediť a nebudú do smetných nádob ukladať odpad patriaci do separačných nádob alebo na Zberný dvor nemali by mať s kapacitou smetných nádob problém.


??? Je mozne este raz vysvetlit a odpovedat ludom na tuto ich opodstatnenu obavu. Odpoved je nezrozumitelna a nicim nepodlozena, pretoze sa v nej nehovori nic o strukture odpadu a nic o odhadoch k bio odpadu, ani o individualnych potrebach ludi.

Čo takéto triedenie bioodpadu prinesie?
Splnenie si zákonných povinností, úsporu finančných prostriedkov a radi by sme týmto opatrením znížili počet čiernych skládok pozostávajúcich z odpadu zo záhrad.


Ak sa cela zmena robila s vyssie uvedenym umyslom, ocakavania sa podla mna nenaplnia: bytove domy v meste nemaju takmer ziadny zahradny odpad, rodinne domy maju vlastne hnojiska, vinohradníci revu palia, prip. drvia na stiepku....Najvacsi zmysel to moze mat pre bio odpad z bytovych domov, kde sa to dnes asi zvacsa likviduje do beznej popelnice alebo do zachoda (v cene stočného). To vsak potom ludom z toho nesmie smrdiet okolie. Pre rodinne domy by zrejme vacsi zmysel mali vacsie nadoby na bio odpad, spolocne pre viac domov. Zo zvyskov jedal jednej domacnosti popelnicu nenaplnite rychlo, pri jednorazovych narazovych individuálnych pracach s bio odpadom potrebujete narazovo vacsiu kapacitu ako jedneho kontajneru, ale zase nie tak často, v sezone, naopak, ovela viac (odpad po jesennych pracach v zahradách, jednorázových prerabkach predzahradok)....

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#7

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Pondelok, 14. Decembra 2015, 06:49

Kedy lepšomodrania budú oficiálne informovať o zvýšení cien za odpad a zavedení parkovného v Modre?
Vo Vianočných zvestiach?

Pekný darček k Vianociam.

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#8

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Pondelok, 14. Decembra 2015, 07:26

My gramotní si prečítame chválené VZN a uznesenia. A odporúčania finančnej komisie k tomuto a výsledky ako hlasoval náš poslanec. A potom vyvodíme svoje vlastné závery.

Užívateľov profilový obrázok
Hosť

Re: Zber komunálneho odpadu

#9

Neprečítaný príspevok od užívateľa Hosť » Pondelok, 14. Decembra 2015, 10:44

Čo takéto triedenie bioodpadu prinesie?
Splnenie si zákonných povinností, úsporu finančných prostriedkov a radi by sme týmto opatrením znížili počet čiernych skládok pozostávajúcich z odpadu zo záhrad.

A iba dodávam, ciilizované správanie sa (k okoliu, prírode a pod.). Sme aj v tomto v podstate zaostalou krajinou, čo dokazuje aj podiel separácie. Kebyže nás do toho netlačila EÚ, kde nás prijali akýmsi neddopatrením, sami by me veselo vozili odpad do vinohradov a pálili natreté okná a ešte plasty ako dobre horia - stačí a osobitne v zime trochu prejsť po vieske, najmä ráno. Jak to nasládlo "dobre" voní.ˇ A už sa zas tak a dopredu nepohoršujme nad akýmsi zápachom, my sme tí, ktorí ho vytvárajú, nikto iný!

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#10

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Pondelok, 14. Decembra 2015, 18:56

[quote="Hosť"]My gramotní si prečítame chválené VZN a uznesenia. A odporúčania finančnej komisie k tomuto a výsledky ako hlasoval náš poslanec. A potom vyvodíme svoje vlastné závery.[/quot
To odporúčaš, všetkým Modranom?
Skôr je to o tom , že negatíva tutlú a chvastajú sa robotou niekoho iného.

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#11

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Pondelok, 14. Decembra 2015, 18:59

Hosť napísal:My gramotní si prečítame chválené VZN a uznesenia. A odporúčania finančnej komisie k tomuto a výsledky ako hlasoval náš poslanec. A potom vyvodíme svoje vlastné závery.

To odporúčaš, všetkým Modranom?

Myslíš, že každý má toľko času aby sledoval VZN?
Skôr je to o tom , že lepšomodrania negatíva tutlú a chvastajú sa robotou niekoho iného.

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#12

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Pondelok, 14. Decembra 2015, 19:03

Hosť napísal:Čo takéto triedenie bioodpadu prinesie?
Splnenie si zákonných povinností, úsporu finančných prostriedkov a radi by sme týmto opatrením znížili počet čiernych skládok pozostávajúcich z odpadu zo záhrad.

A iba dodávam, ciilizované správanie sa (k okoliu, prírode a pod.). Sme aj v tomto v podstate zaostalou krajinou, čo dokazuje aj podiel separácie. Kebyže nás do toho netlačila EÚ, kde nás prijali akýmsi neddopatrením, sami by me veselo vozili odpad do vinohradov a pálili natreté okná a ešte plasty ako dobre horia - stačí a osobitne v zime trochu prejsť po vieske, najmä ráno. Jak to nasládlo "dobre" voní.ˇ A už sa zas tak a dopredu nepohoršujme nad akýmsi zápachom, my sme tí, ktorí ho vytvárajú, nikto iný!
Práve naopak! Ak intervaly pri odvoze odpadu sa predĺžia a poplatky zvýšia , to spôsobí , že budú pribúdať v prírode čierne skládky.

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#13

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Pondelok, 14. Decembra 2015, 19:06

Hosť napísal:My gramotní si prečítame chválené VZN a uznesenia. A odporúčania finančnej komisie k tomuto a výsledky ako hlasoval náš poslanec. A potom vyvodíme svoje vlastné závery.


Občania by očakávali oznam minimálne vo zvestiach.

Užívateľov profilový obrázok
Martin Baksa

Re: Zber komunálneho odpadu

#14

Neprečítaný príspevok od užívateľa Martin Baksa » Pondelok, 14. Decembra 2015, 19:17

Hosť napísal:Čo takéto triedenie bioodpadu prinesie?
Splnenie si zákonných povinností, úsporu finančných prostriedkov a radi by sme týmto opatrením znížili počet čiernych skládok pozostávajúcich z odpadu zo záhrad.

A iba dodávam, ciilizované správanie sa (k okoliu, prírode a pod.). Sme aj v tomto v podstate zaostalou krajinou, čo dokazuje aj podiel separácie. Kebyže nás do toho netlačila EÚ, kde nás prijali akýmsi neddopatrením, sami by me veselo vozili odpad do vinohradov a pálili natreté okná a ešte plasty ako dobre horia - stačí a osobitne v zime trochu prejsť po vieske, najmä ráno. Jak to nasládlo "dobre" voní.ˇ A už sa zas tak a dopredu nepohoršujme nad akýmsi zápachom, my sme tí, ktorí ho vytvárajú, nikto iný!
Neviem, co je na tom ekologicke zvazat bio odpad nakladakmi na naftu niekolko km, ked to mozem zlikvidovat vo vlastnej zahrade/komposte. Naviac, vacsinou ide o narazovy, objemnejsi odpad, ktory castokrat po nejakej praci do jednej popelnice nevojde.

Menenim intervalu sa spravanie ludi k lepsiemu nezmeni. Skor vytrvalou osvetou, spolocnou pracou s detmi a rodicmi v skolkach, na skolach...Represivne sa da ludi donutit k lepsiemu spravaniu udelovanim pokut, ak v popelniciach na neseparovany odpad budu papiere, ci plasty. Alebo motivacne znizenim poplatku za zvoz odpadu, ak odseparuju x popelnic papiera ci plastov za rok.

Dnesne popelnice na triedeny odpad nie su preplnene, naopak popelnice s neseparovanym odpadom preplnene mozu byt, ak intenzitu odvozu znizite na polovicu. Snad to maju nejako spocitane.

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#15

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Utorok, 15. Decembra 2015, 04:49

Hosť napísal:My gramotní si prečítame schválené VZN a uznesenia. A odporúčania finančnej komisie k tomuto a výsledky ako hlasoval náš poslanec. A potom vyvodíme svoje vlastné závery.

To odporúčaš, všetkým Modranom?

Myslíš, že každý má toľko času aby sledoval VZN?
Skôr je to o tom , že lepšomodrania negatíva tutlú a chvastajú sa robotou niekoho iného.[/quote]

Áno, odporúčam to všetkým. Lebo to je predpis podľa ktorého mám platiť. Nie podľa článkov vo Zvestiach. Kto má čas čítať Zvesti má aj čas prečítať si VZN, nie je také rozsiahle.
To VZN o zvýšení im pripravila Hanka, keď sa chvastajú robotou niekoho iného ? Alebo kto iný im ho pripravil ? Už to tu neopakujte, každý si môže porovnať koľko materiálov predkladala za 4 roky ona a koľko títo - programy zastupiteľstva to dokazujú. Tak tu nepíšte rozprávky čo všetko pripravila. Ospalá diera vznikla z Modry za nej.

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#16

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Utorok, 15. Decembra 2015, 04:57

Hosť napísal:Čo takéto triedenie bioodpadu prinesie?
Splnenie si zákonných povinností, úsporu finančných prostriedkov a radi by sme týmto opatrením znížili počet čiernych skládok pozostávajúcich z odpadu zo záhrad.

A iba dodávam, ciilizované správanie sa (k okoliu, prírode a pod.). Sme aj v tomto v podstate zaostalou krajinou, čo dokazuje aj podiel separácie. Kebyže nás do toho netlačila EÚ, kde nás prijali akýmsi neddopatrením, sami by me veselo vozili odpad do vinohradov a pálili natreté okná a ešte plasty ako dobre horia - stačí a osobitne v zime trochu prejsť po vieske, najmä ráno. Jak to nasládlo "dobre" voní.ˇ A už sa zas tak a dopredu nepohoršujme nad akýmsi zápachom, my sme tí, ktorí ho vytvárajú, nikto iný!
Neviem, co je na tom ekologicke zvazat bio odpad nakladakmi na naftu niekolko km, ked to mozem zlikvidovat vo vlastnej zahrade/komposte. Naviac, vacsinou ide o narazovy, objemnejsi odpad, ktory castokrat po nejakej praci do jednej popelnice nevojde.


Menenim intervalu sa spravanie ludi k lepsiemu nezmeni. Skor vytrvalou osvetou, spolocnou pracou s detmi a rodicmi v skolkach, na skolach...Represivne sa da ludi donutit k lepsiemu spravaniu udelovanim pokut, ak v popelniciach na neseparovany odpad budu papiere, ci plasty. Alebo motivacne znizenim poplatku za zvoz odpadu, ak odseparuju x popelnic papiera ci plastov za rok.

Dnesne popelnice na triedeny odpad nie su preplnene, naopak popelnice s neseparovanym odpadom preplnene mozu byt, ak intenzitu odvozu znizite na polovicu. Snad to maju nejako spocitane.[/quote]

Ak budete triediť , preplnené "popelnice" nebudete mať. Kontajnery na objemný odpad vždy oznamujú- kde a kedy budú. No a bio odpad likvidovať vo vlastnej záhrade, to ste úplne že medvedík čistotný. Bio z jedla tam určite nedám. A zo záhrady budem tiež radšej choré časti rastlín dávať preč ako na svoj kompost. Poplatok chcete motivačne znížiť ale osvetu tiež musí niekto zaplatiť, trošku čudná logika.

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#17

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Utorok, 15. Decembra 2015, 06:54

Áno, odporúčam to všetkým. Lebo to je predpis podľa ktorého mám platiť. Nie podľa článkov vo Zvestiach. Kto má čas čítať Zvesti má aj čas prečítať si VZN, nie je také rozsiahle.
To VZN o zvýšení im pripravila Hanka, keď sa chvastajú robotou niekoho iného ? Alebo kto iný im ho pripravil ? Už to tu neopakujte, každý si môže porovnať koľko materiálov predkladala za 4 roky ona a koľko títo - programy zastupiteľstva to dokazujú. Tak tu nepíšte rozprávky čo všetko pripravila. Ospalá diera vznikla z Modry za nej.


Ďalší príspevok mimo reality.
Aj dôchodcovia majú čítať VZN?
Tých sa to najbytostnejšie dotýka.

Menuj poplatky , ktoré sa za p. Hlubockej zvýšili, alebo zaviedli ako nové !
V tomto určite prekonáte všetky predchádzajúce vedenia mesta.
Aj tým sa zapíšete do histórie
.

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#18

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Utorok, 15. Decembra 2015, 10:23

Dôchodcovia vedia čítať, vy to dokazujete. Nepodceňujte ich.
No ešte aby niečo zvyšovala ! Na čo , keď NIČ NEZREALIZOVALA ?
Stále píšete , že všetko pripravila. Nedá sa to dokázať - na zastupiteľstvo to "pripravené" nepredložila ani vo zvestiach za 2010-2014 žiadne materiály na diskusiu o vývoji mesta neboli. Takže tak. Je rok po skončení jej funkcie a stále máte potrebu ju obhajovať. Nie je volebná kampaň.......Mala smolu. Nepochopila, že za prípravu ju nikto voliť nebude, žiada sa realizácia. To mala vedieť sama alebo jej skvelí rádcové ...../kujme pikle , kujme pikle , obvyklé i neobvyklé ...../

Užívateľov profilový obrázok
Neregistrovaný

Re: Zber komunálneho odpadu

#19

Neprečítaný príspevok od užívateľa Neregistrovaný » Utorok, 15. Decembra 2015, 11:06

Mňa skôr mrzí to, že spôsob vývozu odpadu vôbec nebol prerokovaný v mestskom zastupiteľstve ani komisiách, teda podľa zverejnených materiálov. Až zverejnením zmeny vývozu odpadu sme sa niektorí dozvedeli, že nastáva zmena. Nepredpokladám, že takéto rozhodnutie bolo zo dňa na deň, veď je to tiež dôležitá súčasť života občanov. Mohli svoje návrhy zverejniť vopred. Veď už v septembri zverejnili výzvu na vývoz komunálneho odpadu a v novembri výzvu na služby súvisiace s prevádzkou zberného dvora. Prečo zmeny vo vývoze ako aj v prevádzke zberného dvora neboli najskôr zverejnené, aby sa občania mohli k danej téme vyjadriť?

Užívateľov profilový obrázok
Hosť

Re: Zber komunálneho odpadu

#20

Neprečítaný príspevok od užívateľa Hosť » Utorok, 15. Decembra 2015, 11:24

Materiály musia ísť do komisií, iná vec je, ako sa tam prerokúvajú. Po druhé a keby sa dal návrh občanom, aká by bola rekacia? Hádajte! Ja ju veľmi dobre poznám. Nie a zamietavá. Dáva sa na preokovanie a pýta sa niekto, keď ide o zvyšovanie daní? Zvyšovanie tohoto druhu poplatkov nie je nič mimoriadne a je takmer isté, že toto zvýšenie nie je posledné. To je všeobecný fakt.

Napísať odpoveď