Krídlatka japonská sa šíri v chotári mesta.

priateľ lesa
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Marca 2011, 10:28
Kontaktovať užívateľa:

Krídlatka japonská sa šíri v chotári mesta.

Neprečítaný príspevok od užívateľa priateľ lesa » Streda, 2. Novembra 2011, 09:06

Táto rastlina je v zozname 100 najhorších inváznych druhov sveta. V našej oblasti sa rýchlo rozširuje a úplne vytlačuje pôvodné rastlinstvo a nepriaznivo mení i podmienky pre život väčšiny tam žijúcich živočíchov. Jej korene a listový odpad produkujú látky ktoré znemožňujú rast iných rastlín.

Obrázok
Druh je schopný rásť rýchlosťou 1 meter za mesiac a prerásť asfalt, betón a kanalizačné potrubia. Rýchlo sa šíri na rozsiahle územia, značne potláča vývoj pôvodných spoločenstiev. Súčasné metódy boja založené prevažne na využívaní chemických látok považujú mnohí odborníci z dlhodobého hľadiska za neudržateľné. Vedomé rozširovanie druhu do prírodného prostredia sa v súčasnosti považuje za nelegálne.
Obrázok
V Modranskom chotári sa najčastejšie vyskytuje pozdĺž vodných tokov a ciest, postupne šíri aj do horských dolín, kde vytláča pôvodné druhy.
Obrázok
Jedná sa o veľmi agresívny druh, ktorý u nás nemá prirodzených nepriateľov a jeho šírenie je v podstate nekontrolovateľné. Úvahy o jeho likvidácii sú pesimistické.
Ako proti tejto rastline bojovať

priateľ lesa
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Marca 2011, 10:28
Kontaktovať užívateľa:

Re: Krídlatka japonská sa šíri v chotári mesta.

Neprečítaný príspevok od užívateľa priateľ lesa » Štvrtok, 25. Decembra 2014, 10:50

Po nejakom čase som sa opäť prechádzal po miestach spomínaných v príspevku z roku 2011. Potešilo ma, keď som uvidel, že sa robí poriadok na starej ceste do Vinosad. Krídlatka japonská je predbežne zlikvidovaná, kríky a húštiny okolo cesty sú odstránené a vysadené mladé stromčeky.
Obrázok
Neviem, kto to financoval a organizoval - pravdepodobne bývalé vedenie mesta. Každopádne mu patrí pochvala a poďakovanie. Dúfam, že sa v tom bude pokračovať. Bola by z toho nádherná cyklotrasa.

Napísať odpoveď